Jak dbamy o przyrodę
    Ponieważ najczęściej tego typu obiekty budowane są na drzewach zachodzi obawa czy nie zniszczą lasu i nie spowodują uszkodzeń drzew. Aby odpowiedzieć na to pytanie najlepiej przyjrzeć się sposobom montażu urządzeń na drzewach.. Montaż poszczególnych elementów jest wykonany tak aby nie uszkodzić drzewa. Podesty montowane są metodą na ścisk, a liny stalowe osadzane na specjalnie przygotowanych podkładkach, które nie dopuszczają do wcinania się liny w pień i pozwalają na swobodny przepływ soków pod korą. Podkładki te wprawdzie przybijane są małymi gwoździami lub wkrętami lecz, według opinii dendrologów, nie stanowi to zagrożenia dla drzewa. Taki sposób montażu nie jest pomysłem naszym lecz przywędrował do nas z zachodu razem z całą technologią montażu. Aby się upewnić zasięgnęliśmy opinii kilku dendrologów, którzy wystawili nam pozytywną opinię.

    Aby park mógł funkcjonować bezpiecznie, potrzebne są czasem pielęgnacyjne przycinki gałęzi. Powinny być usunięte wszystkie suche konary, które mogłyby zagrażać zarówno użytkownikom parku jak i przechodniom. Nie niszczy to drzewa, a nawet czasem jest dla niego wskazane.

    Miejsce, w którym powstanie park linowy zdobędzie nowego gospodarza. W jego interesie jest dbanie o drzewa i otoczenie, bo oprócz walorów przyrodniczych, drzewa stanowią konstrukcję, na której zamocowany jest park linowy. Jeśli zabrakłoby drzew, to zakończyłoby to również funkcjonowanie parku.

© 2009 parklinowy.eu; Projekt i realizacja: maszyna.pl Kraków